Pravidelné zasílání novinek o koncertech
CZ | EN
Boban i Marko Marković Orkestar (Srbsko)

Boban i Marko Marković Orkestar (Srbsko)

7.4.2009 20:00 - Divadlo Archa

První oznámený balkánský koncert roku 2009? Boban i Marko Marković Orkestar 7. dubna v Divadle Archa. Fanoušci balkánské dechovky si mohou již nyní zaškrtnout červeným písmem v diáři na rok 2009 datum 7. dubna. V toto jarní úterý vystoupí totiž v pražském Divadle Archa stálice našich koncertních podií – Boban i Marko Marković Orkestar, nejlepší srbská dechovka vedená Bobanem a jeho synem. Prvních 100 vstupenek bude navíc k dostání exkluzivně v pokladně tohoto divadla za výhodnější cenu 490 Kč, za další vstupenky již zaplatíte 540 Kč v Arše a 580 Kč v sítích Ticketpro a Ticketportal.

Určitě by se dalo, jako již mnohokrát před tím, zopakovat, že Boban i Marko Marković Orkestar je v posledních deseti letech vůbec nejlepší a nejuznávanější srbskou dechovou kapelou a Boban Marković zřejmě nejlepším trumpetistou, kterého Srbsko mělo v posledních 20 letech. Určitě bychom mohli připomenout, že právě Boban Marković Orkestar hrál na soundtracku filmů režiséra Emira Kusturici „Arizona Dream“ a „Underground“. Na každoročním festivalu dechové hudby ve středosrbské Guče získal Markovićův „orchestr“ řadu prestižních ocenění (Boban Marković je jediný v historii klání, kdo získal od všech členů poroty nejvyšší známky). Jméno syna Marka se do názvu kapely dostalo díky tomu, že v den svých osmnáctých narozenin 29. února 2006 převzal kapelu po svém otci. To všechno platí, ale stejně vás nic nepřipraví na zážitek, který vás čeká – divoká jízda na vlnách balkánské dechovky řízená Bobanem a jeho synem. Koncert začíná ve 20 hodin. Koncert pořádá Charm Music ve spolupráci s Divadlem Archa.

Ohledně faktografických údajů je třeba také napsat, že Boban i Marko Marković Orkestar nezůstává na jednom místě: na posledních koncertech zní například skladby z filmu „Guča!“, kde hrál Marko hlavní mužskou roli a zároveň složil část hudby. Dále pak skladby z nového alba, které také připravoval převážně Marko. „Guča!“ je film režiséra Dusana Miliće spoluprodukovaný Emirem Kusturicou, který měl premiéru na přehlídce Berlinale. Film je milostným příběhem Romea a Julie na proslulém festivalu balkánské dechovky v srbské Guče, kde sám Boban Marković několikrát získal titul „nejlepší trumpetista“ a Orkestar „nejlepší orchestr“. Balkánskou dechovku představil, především západnímu obecenstvu, režisér Emir Kusturica ve filmech Underground, Dům k zavěšení, Arizona Dream či Černá kočka, bílý kocour. Největší hity ze zmíněných filmů tvoří i součást repertoáru Bobana Markoviće. Sám Boban Marković kromě svého orchestru vystupoval např. s The Klezmatics Franka Londona a projektem Brotherhood of Brass. S velkým
úspěchem mnohokrát vystupoval v České republice, jak na samostatných koncertech, tak i na festivalech Colours of Balkan Brass, Zimní Colours of Ostrava, Trutnov, Sázavafest a Eurotrialog.