Pravidelné zasílání novinek o koncertech
CZ | EN

Black Rebel Motorcycle Club, kteří vystoupí v květnu v Praze, vydávají 8. března nové album.

8.3.2010 Black Rebel Motorcycle Club, kteří vystoupí v květnu v Praze, vydávají 8. března nové album.

Americká kapela Black Rebel Motorcycle Club (krátce BRMC), která je známá především v USA a Velké Británii svým stylem na pomezí garážového rocku, blues, folku a psychedelie, vydává 8. března páté studiové album nazvané „Beat The Devil´s Tattoo“. Jde zároveň o první desku, na které bubnuje Leah Shapiro, bývalá členka koncertní sestavy The Raveonettes, která nahradila původního bubeníka Nicka Jago. BRMC svůj nejnovější počin představí v rámci evropského turné 21. května v pražském klubu SaSaZu.

  Kapela desku napsala během šesti měsíců ve Filadelfii ve stejné sklepní místnosti, kde vzniklo před čtyřmi lety album „Howl“. Díky nové bubenici jde o zlomový moment v jedenáctileté historii, která uplynula od prvních koncertů v sanfranciských klubech baskytaristy Roberta Levona Beena a kytaristy Petera Hayesw. „Je to pro nás nový začátek, přicházíme s novou vizí,“ tvrdí kapela. „Zvuk „Beat The Devil’s Tattoo“ pochází odevšad a odnikud zároveň, bere posluchače na hudební cestu po USA – od pivem páchnoucích texaských motorestů až po punkové kluby ve sklepech newyorských domů. Album vibruje syrovou sexuální energií a přetavuje předešlé desky do nového stylu,“ charakterizují svoji hudbu. Kapela jej nahrála za rekordní čtyři dny. „Nejtěžší bylo vybrat z původních dvaceti tří písní těch třináct, které jsme pak na desku použili,“ tvrdí Been a pokračuje: „Všechno šlo hodně lehce, bez starostí. Takový pocit jsem měl poprvé od té doby, co jsme spolu nahrávali vůbec poprvé.“ Název alba je inspirovaný povídkou A. E. Poea „The Devil In The Belfry“. „Leah mi jednou dala knihu povídek E. A. Poea, která mě úplně pohltila. Spojení ´Beat The Devils Tattoo´ mě hned zaujalo. Hledal jsem jeho původ. Našel jsem, že to původně znamenalo ´zvuk bubnu nebo trubky, který svolával vojáky po soumraku do tábora´. Dnes se to ale používá, když někdo nevědomky bubnuje prsty na stůl nebo si neustále podupává nohou,“ vysvětluje původ názvu Been. Podobně jako tento titul alba i kapela samotná stojí na hraně temnoty, do které se ale nikdy neponoří. Písně o sebedestrukci a vykoupení, o zlomených srdcích a extatické lásce se vydávají na velmi osobní půdu. Jako u nejlepších písničkářů BRMC převádějí pocity do hudby, hudbu do textu a vydávají se na cestu hluboko dovnitř duše. „Pro mě hudba spojuje všechno se vším, to je světlo,“ uzavírá Been. „A jestliže jsme schopni napsat něco, co se někoho dotkne nebo díky tomu někdo něco cítí, pak je to světlo oslepující.“

BRMC hráli v České republice zatím pouze jednou jako předkapela Lennyho Kravitze. Vstupenky jsou v prodeji v sítích Ticketpro a Ticketstream za 770 Kč včetně poplatku, premium vstupenka na balkón za 990 Kč. Více info: www.charm-music.cz.
BRMC založili v roce 1998 v San Francisku Robert Levon Been a Peter Hayes, dva kamarádi a spolužáci ze střední školy. Oba sdíleli lásku k britským kapelám z počátku 90. let – například Ride, Stone Roses, My Bloody Valentine nebo Jesus and Mary Chain. Do party přibrali britského bubeníka Nicka Jago. V listopadu 1998 začali poprvé veřejně vystupovat. Původně se jmenovali Elements, ale poté, co zjistili, že spousta dalších kapel se jmenuje stejně, překřtili se na BRMC podle výše zmíněného filmu. V roce 1999 nahráli první demo album, které se uchytilo ve vysílání losangeleské stanice KCRW. Úvodní zájem se přenesl přes Atlantik, kde BBC vyhlásila jejich demo „nahrávkou týdne“. Noel Gallagher z Oasis ji zde zaslechl a chtěl kapelu pro svůj nový label Brother Records. Zároveň se o BRMC zmínil jako o oblíbené kapele v časopisu MOJO. Nakonec se kapela z mnoha nabídek k nahrávání rozhodla pro Virgin Records. Po krátkém severoamerickém turné, kde předskakovali Dandy Warhols, BRMC nahráli eponymní debut, který vyšel v březnu 2001. O dva roky později se objevuje deska „Take Them On, On Your Own“, na které bylo několik skladeb kritických vůči americké politice a Georgi Bushovi. Poté se BRMC v roce 2004 s Virgin Records rozešli a kapelu opustil Nick Jago. Na novém labelu Echo / RCA nahráli v roce 2005 akustické album „Howl“, které si získalo velmi pozitivní recenze. Do sestavy se vrátil rovněž Nick Jago. Na desce „Baby 81“ z roku 2007 se vrátili k původnímu rockovému zvuku, který charakterizoval jejich první dvě alba. V červnu 2008 byl bubeník Nick Jago vyhozen z kapely podruhé a nahradila ho Leah Shapiro z koncertní sestavy The Raveonettes.  

www.blackrebelmotorcycleclub.com
www.myspace.com/blackrebelmotorcycleclub