Pravidelné zasílání novinek o koncertech
CZ | EN

Kultovní kapela Pavement, která vystoupí v květnu v Praze, vydává výběr hitů 1989-1999

16.3.2010 Kultovní kapela Pavement, která vystoupí v květnu v Praze, vydává výběr hitů 1989-1999

Jedna z nejvlivnějších „lo-fi“ indie rockových formací 90. let minulého století, kalifornská kapela Pavement, vydává u Matador Records nové album „Quarantine The Past: Greatest Hits 1989 – 1999“. To nejlepší z Pavement mapuje celou jejich kariéru - od rozskřípaných a mysteriózních zvuků prvních skladeb po jejich bohaté a mnohovrstevnaté písně posledních let. Album vychází v remasterované verzi a obsahuje 23 skladeb. Dle webových stránek kapely „nejde o pouhý výběr hitů, ale fanoušci na něm naleznou hlubší ponor do historie a nálad této formace.“ 20. května se Pavement zastaví také v pražském Paláci Akropolis v rámci svého reunion turné, po kterém již prý „nebudou následovat další koncerty“. Více informací o CD i možnost objednání na: http://www.matadorrecords.com/store/index.php?catalog_id=468. Vstupenky na pražský koncert jsou v prodeji v sítích Ticketpro, Ticketstream a pokladně Paláce Akropolis za 945 Kč včetně poplatku.

V Praze vystoupí v sestavě Mark Ibold, Scott „Spiral Stairs” Kannberg, Stephen Malkmus, Bob Nastanovich a Steve West. Jejich styl, který míchal kakofonii a pop, imitovala řada dalších undergroundových kapel v USA i Velké Británii. Pavement jsou považováni za jednu z prvních formací, které si vydobyly úspěch bez podpory velkých vydavatelství. Tato nezávislost se stala vzorem pro podobný přístup a byla součástí jejich kultovní postavení. Skladby z dílny členů Pavement se vyznačují fragmentovanou strukturou, nečekanými erupcemi zpětných vazeb, úsečnými vokály, propracovanými, zašifrovanými texty a vzdorovitou low-fidelity. Za dobu existence spolupracovali s řadou známých producentů. Celkem vydali pět řadových alb, které se dle mnohých publicistů staly vzorem pro nezávislý rock. Poslední „Terror Twilight“ je z roku 1999, kdy se také rozpadli. 
Pavement vznikli na konci 80. let minulého století v kalifornském Stocktonu původně jako studiový projekt Stephena Malkmuse (zpěv, kytara) a Scotta Kannberga (kytara, zpěv). Zvukově se inspirovali formacemi jako Fall, R.E.M., Pixies nebo Sonic Youth. Sestavu brzy doplnil svérázný (a opilecký) bubeník Gary Young, u kterého nahráli první EP, baskytarista Mark Ibold a druhý bubeník Bob Nastanovich. Hned jejich první album „Slanted & Enchanted“ z roku 1992 jim zajistilo kultovní status u řady fanoušků, hudebníků a kritiků. Prodalo se ho přes 100.000 kusů a jeho jméno se objevilo na seznamu nejlepších alb roku 1992 u mnoha publicistů. V roce 1993 opustil sestavu bubeník Gary Young a nahradil ho Steve West. O rok později vydali „Crooked Rain, Crooked Rain“ s písní „Cut Your Hair“, která se téměř stala hitem. Pro mainstreamový hudební průmysl však byla hudba kapely příliš odlišná a členové se rozhodli pro nezávislou dráhu, což jim vyneslo status nejpopulárnější a nejvlivnější indie rockové kapely 90. let. Třetí, více experimentální, album „Wowee Zowee“ z roku 1995 jejich pozici jen potvrdilo. Na další desce „Brighten the Corners“ (1997) se vrátili k přístupnějšímu zvuku z dřívějších let. Na podzim 1998 kapela nahrála „Terror Twilight“ s producentem Nigelem Godrichem, který se podepsal například na deskách Becka, Radiohead či Natalie Imbruglie. Album vyšlo v létě 1999 a získalo si veskrze pozitivní kritiky. Již se na něm ale projevily neshody mezi zakládajícími členy – Malkmusem a Kannbergem – které vyvrcholily rozpadem v listopadu téhož roku. Po roce 2000 vydavatelství Matador Records dalo na trh reedice všech alb obohacené o řadu bonusů.


http://www.myspace.com/pavement

http://www.dominorecordco.com/artists/pavement/
http://www.matadorrecords.com/pavement