Pravidelné zasílání novinek o koncertech
CZ | EN

Kultovní kapela Pavement vystoupí v rámci reunion turné 20. května v Praze

7.12.2009 Kultovní kapela Pavement vystoupí v rámci reunion turné 20. května v Praze

Jedna z nejvlivnějších „lo-fi“ indie rockových formací 90. let minulého století, kalifornská kapela Pavement, se na svém reunion turné zastaví i v Praze. 20. května 2010 vystoupí vůbec poprvé u nás v klubovém prostředí Paláce Akropolis v sestavě Mark Ibold, Scott „Spiral Stairs” Kannberg, Stephen Malkmus, Bob Nastanovich a Steve West. Jejich styl, který míchal kakofonii a pop, imitovala řada dalších undergroundových kapel v USA i Velké Británii. Pavement jsou považováni za jednu z prvních formací, které si vydobyly úspěch bez podpory velkých vydavatelství. Tato nezávislost se stala vzorem pro podobný přístup a byla součástí jejich kultovní postavení. Do Prahy přijíždějí v rámci výjimečného evropského turné, které dle webových stránek kapely „nebudou následovat další koncerty a stálý reunion.“ Vystoupení ve Velké Británii potvrzují její kultovní postavení – všechny tamější termíny byly vyprodány během několika minut. Vstupenky na pražský koncert jsou v prodeji v sítích Ticketpro, Ticketstream a pokladně Paláce Akropolis za 945 Kč včetně poplatku.

Skladby z dílny členů Pavement se vyznačují fragmentovanou strukturou, nečekanými erupcemi zpětných vazeb, úsečnými vokály, propracovanými, zašifrovanými texty a vzdorovitou low-fidelity. Za dobu existence spolupracovali s řadou známých producentů. Celkem vydali pět řadových alb, které se dle mnohých publicistů staly vzorem pro nezávislý rock. Poslední „Terror Twilight“ je z roku 1999, kdy se také rozpadli.

Pavement vznikli na konci 80. let minulého století v kalifornském Stocktonu původně jako studiový projekt Stephena Malkmuse (zpěv, kytara) a Scotta Kannberga (kytara, zpěv). Zvukově se inspirovali formacemi jako Fall, R.E.M., Pixies nebo Sonic Youth. Sestavu brzy doplnil svérázný (a opilecký) bubeník Gary Young, u kterého nahráli první EP, baskytarista Mark Ibold a druhý bubeník Bob Nastanovich. Hned jejich první album „Slanted & Enchanted“ z roku 1992 jim zajistilo kultovní status u řady fanoušků, hudebníků a kritiků. Prodalo se ho přes 100.000 kusů a jeho jméno se objevilo na seznamu nejlepších alb roku 1992 u mnoha publicistů. V roce 1993 opustil sestavu bubeník Gary Young a nahradil ho Steve West. O rok později vydali „Crooked Rain, Crooked Rain“ s písní „Cut Your Hair“, která se téměř stala hitem. Pro mainstreamový hudební průmysl však byla hudba kapely příliš odlišná a členové se rozhodli pro nezávislou dráhu, což jim vyneslo status nejpopulárnější a nejvlivnější indie rockové kapely 90. let. Třetí, více experimentální, album „Wowee Zowee“ z roku 1995 jejich pozici jen potvrdilo. Na další desce „Brighten the Corners“ (1997) se vrátili k přístupnějšímu zvuku z dřívějších let. Na podzim 1998 kapela nahrála „Terror Twilight“ s producentem Nigelem Godrichem, který se podepsal například na deskách Becka, Radiohead či Natalie Imbruglie. Album vyšlo v létě 1999 a získalo si veskrze pozitivní kritiky. Již se na něm ale projevily neshody mezi zakládajícími členy – Malkmusem a Kannbergem – které vyvrcholily rozpadem v listopadu téhož roku. Po roce 2000 vydavatelství Matador Records dalo na trh reedice všech alb obohacené o řadu bonusů.

www.myspace.com/pavement
www.dominorecordco.com/artists/pavement/
www.matadorrecords.com/pavement

Pavement - Shady Lane: http://www.youtube.com/watch?v=iY91hVZqhHY
Pavement – Stereo: http://www.youtube.com/watch?v=AnrM4UjaQmY
Pavement - Cut your hair: http://www.youtube.com/watch?v=BoMdkyeZOqE