Pravidelné zasílání novinek o koncertech
CZ | EN

Martina Topley Bird zazpívá před (a také s) Massive Attack 21. června v Praze

2.6.2010 Martina Topley Bird zazpívá před (a také s) Massive Attack 21. června v Praze

Britská zpěvačka Martina Topley-Bird se 21. června na pražském koncertu Massive Attack objeví jako předskokanka i jako hostující vokalistka přímo při vystoupení těchto průkopníků trip hopu. Martinu diváci znají již z listopadového koncertu v Lucerně či jako hlas ve skladbách „Psyche“ a „Babel“ na jejich posledním albu „Heligoland“, které Massive Attack kromě jiného v Praze představí. Martina Topley-Bird si poprvé získala pozornost jako zpěvačka na Trickyho desce „Maxinquaye“ a poté i na dalších jeho albech. V roce 2003 vydala svůj první sólový počin „Quixotic“, který se dostal do finále ceny Mercury Music Prize. O pět let později vyšlo její druhé album „The Blue God“. Na 12. červenec 2010 je oznámeno vydání živého alba „Some Place Simple“ na labelu Honest Jon Damona Albarna.

Massive Attack, kteří vznikli v 80. letech 20. století v Bristolu, patří k nejvlivnějším kapelám své generace. Svým temným, hypnotickým stylem na pomezí elektronické hudby, hip hopových rytmů, jazzu, soulových melodií, dubových linek a použitím samplů vytvořili cestu pro významný směr taneční hudby 90. let. Inspirovaly se jimi formace jako Portishead, Sneaker Pimps, Morcheeba, UNKLE či hudebník Tricky. Koncert se koná v Tesla Areně. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketpro a Ticketportal za 790 Kč a 970 Kč, VIP pak za 1.390 Kč. Koncert uvádí agentura Charm Music. Více info: www.charm-music.cz.

Historie Massive Attack se datuje do roku 1983, kdy v Bristolu vznikla skupina Wild Bunch, jedna z prvních a nejúspěšnějších sound system a DJských komunit na britské hudební scéně. Proslavila se mícháním nejrůznějších stylů a aktivit – od punku přes R&B po reggae – a její koncerty se staly vyhledávanou událostí místní klubové scény. V roce 1987 se spojili dva její členové Andrew „Mushroom" Vowles a Grant „Daddy G" Marshall s místním graffiti umělcem „3D“ (Robert del Naja) a vytvořili Massive Attack. V roce 1990 vydali první singl „Daydreaming“ a o rok později první LP „Blue Lines“. Deska sklidila velké uznání kritiků, ale neprodávala se nijak skvěle. V roce 1994 po třech letech mlčení se kapela objevila s albem „Protection“, kde opět hostovala řada hudebníků či zpěváků, mezi jinými například Tricky, další člen Wild Bunch. Kritika opět nešetřila chválou a řada skladeb se stala klasikou na klubové scéně. V roce 1998 po vydání remixů a spolupráci například s Madonnou Massive Attack přichází s deskou „Mezzanine“, kde se objevili například jako hosté reggae zpěvák Horace Andy či zpěvačka Cocteau Twins Elizabeth Fraser či Sara Jay. „Mezzanine“ se stal kultem s úspěšnými singly jako „Teardrop“ či „Inertia Creeps“. V té době také odchází z kapely Andrew Vowles a Massive Attack pokračují jako duo. V roce 2003 vydala formace své čtvrté album „100th Window“, kde spolupracovali například se Sinéad O´Connor. Deska „Heligoland“ z roku 2010 potvrdila kultovní postavení kapely, hostují na ní například Horace Andy, Tunde Adebimpe z TV on the Radio, Guy Garvey z Elbow, Damon Albarn či Martina Topley-Bird. Název je složeninou slov „Hell“, „Ego“ a „Land“.

http://massiveattack.com
http://www.myspace.com/massiveattack

Massive Attack Ft. Martina Topley Bird performing TEARDROP: 
http://www.youtube.com/watch?v=kK-m_gVcUZ8 
Massive Attack – Angel: http://www.youtube.com/watch?v=kaef2NgwqHY&feature=channel