Pravidelné zasílání novinek o koncertech
CZ | EN

Radiohead poprvé v ČR: 23. srpna, Praha!

9.4.2009 Radiohead poprvé v ČR: 23. srpna, Praha!

Radiohead, jedna z nejvýznamnějších a nejslavnějších kapel současné světové hudby, přijede 23. srpna vůbec poprvé do České republiky. Vystoupí pod širým nebem v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Těžko si představit zásadnější kapelu, která by se dosud tuzemským pódiím vyhýbala – prodali přes 30 miliónů alb, jsou milováni kritikou i diváky za svoje hudební novátorství a postoje, jsou držitelé mnoha prestižních cen a nominací od Grammy přes BRIT Awards až po ceny MTV. Do České republiky přijíždí tato pětičlenná formace včele s Thomem Yorkem jako čerství držitelé Grammy v kategorii „Nejlepší alternativní album“ za desku „In Rainbows“. Jejich status potvrzuje i to, že ve světě jsou Radiohead headlineři největších festivalů – letos například v Leedsu či Readingu, loni v Roskilde.

Vstupenky na tento výjimečný koncert budou v prodeji od 15. dubna (od 14. dubna na webu fanclubu Radiohead W.A.S.T.E.), ceny budou upřesněny při zahájení předprodeje.

Členové Radiohead se ve složení Thom York (zpěv), Phil Selway (bicí), Ed O´Brien (kytara), Jonny Greenwood (klávesy, kytara) a Colin Greenwood (baskytara) dali dohromady v roce 1985 na chlapecké škole v městečku Abingdon v Oxfordshire. Vytvořili kapelu, kterou pojmenovali On a Friday. Svými koncerty v okolí Oxfordu zaujali významné hudební producenty a vydavatelství, což vyvrcholilo podpisem smlouvy s labelem EMI a přejmenováním na Radiohead dle skladby „Radio Head“ od Talking Heads. Vydali zatím sedm studiových alb – „Pablo Honey“ se slavným singlem „Creep“ (1993), „The Bends“ (1995), „OK Computer (1997), „Kid A“ (2000), „Amnesiac“ (2001), „Hail to the Thief“ (2003) a „In Rainbows“ (2007). Největší slávy a obdivu se zřejmě dostalo třetímu v pořadí „OK Computer“, které je považováno za jedno z přelomových alb 90. let 20. století a které jim zároveň zajistilo komerční úspěch po celém světě. Posledním „In Rainbows“ rozbouřili vody hudebního businessu, když jej nechali za dobrovolný poplatek volně ke stažení z internetu. V roce 2005 se Radiohead objevili na 73. místě v žebříčku nejlepších kapel historie časopisu Rolling Stone. Frontman Thom York vydal v roce 2006 sólové album „The Eraser“ a jako zpěvák se zúčastnil řady dalších hudebních projektů (například s Björk).

www.radiohead.com
www.myspace.com/radiohead
Radiohead - Street Spirit:
http://www.youtube.com/watch?v=BrZTNhW44-o

Radiohead - House of Cards
http://www.youtube.com/watch?v=8nTFjVm9sTQ
Radiohead - No Surprises:
http://www.youtube.com/watch?v=qqsyXdj_p_I
Radiohead – Creep:
http://www.youtube.com/watch?v=XFkzRNyygfk